Zájezd CHDS 2019

Koncertní zájezd Chlumeckého dětského sboru do Francie
1. Termín: Středa 5. června až neděle 16. června 2019
2. Odjezd: Ve středu 5. června ve 21:00 hodin z parkoviště MÚ (KD) Chlumec
3. Návrat: V neděli 16. června 2019 v dopoledních hodinách
4. Cena: 5 500,- Kč + vstupy, pojištění – viz propozice
5. Rozpočet: Na stránkách chds.cz – heslo obdržíte elektronickou poštou
6. Doprava: Mezinárodní autobusový dopravce – probíhá výběrové řízení
7. Ubytování: Hostely (BB) a camping – podrobnosti dále
8. Stravování: Vlastní + restaurace (rychlé občerstvení)
9. Destinace: Monaco, Cannes, Nice, Béziers, Barcelona, Paříž
10. Kapesné: Doporučujeme nejméně 50,- Euro
Podrobnosti k zájezdu:
Zájezd Chlumeckého dětského sboru (dále CHDS) je koncipován jako koncertní. Vedle prvků poznávacích a koncertních nebude chybět ani složka rekreační. CHDS má ve své historii za sebou celkem 18 zahraničních zájezdů. Poslední výjezd do Francie měli školáci z Chlumce v roce 2015. Se zahraničními zájezdy máme bohaté zkušenosti, nejvíce navštěvovanými zeměmi byly Švédsko, Dánsko, Německo, Itálie, Velká Británie, Francie a Španělsko.
Naší snahou bylo umožnit všem dětem výjezd. Finanční výdaje na zájezd budou činit více než 300 tisíc korun a na nákladech se podílí jednak rodiče, jednak sponzoři včetně hlavního donátora, kterým je město Chlumec (děkuji za podporu ?). Cenu jsme proto stanovili na 5 500,- Kč. Je nutné, aby rodiče zasílali finance za zájezd na konto spolku Chlumecký dětský sbor – 164 601 283 / 0300 pod variabilním symbolem 50619. Rozhodně nezapomeňte do zpráv pro příjemce uvést jméno dítěte (prosím, ne své). Prosím rodiče, aby hradili zájezd následovně: V měsících únor, březen a duben vždy 1 500,- Kč a v měsíci květnu poslední částku 1 000,- Kč. Můžete pochopitelně uhradit zájezd najednou, avšak vzhledem k zálohovým částečným platbám za ubytování musíme trvat na kalendáři úhrad.
Důležitá informace je, s jakými náklady ještě musí rodiče počítat. V prvé řadě je nutné uhradit pojištění do zahraničí. Zde nechávám na rodičích, zda zvolí možnost úhrady pohromadě nebo individuálně (viz. dotazník). V případě individuálního pojištění vám dáme doporučení, jaké pojištění ve dnech 5. – 16. června zvolit (12 dní). Dalším nákladem jsou vstupy na památky. V tomto případě jde o tyto plánované návštěvy: Musée océanographique de Monaco (Oceánografické muzeum v Monaku), vstup po slevě pro skupiny pro školáky činí 6,50 euro, vstup do katedrály Sagrada Familia v Barceloně je pro školní skupiny 9,- Euro a vstup na Eiffelovu věž 12,- Euro (pro děti do 11 let včetně 7,- Euro). Ostatní návštěvy kulturních památek sjednáváme bez poplatku (klášter Montserrat, Vítězný oblouk, Bazilika Sacré-Cœur, katedrála Notre Dame atd.). Všechny návštěvy jsou ještě v jednání, pokoušíme se o další slevy. Počítejte rovněž s určitými výdaji za povinnou výbavu dítěte – opalovací krém s vyšším faktorem apod.
K cestovní dokladům. Děti musí mít s sebou platný cestovní pas nebo občanský průkaz (vydáván i pro děti do 15 let). Jeho platnost musí být ještě 3 měsíce po skončení zájezdu. Tato podmínka je někdy vyžadována při zběžných kontrolách na hranici mezi Rakouskem a Švýcarskem. Prosím, tuto platnost rozhodně zkontrolujte. Je nezbytné, aby cestovní pas (nebo OP) tuto podmínku splňoval.
K povinnému vybavení dítěte na zájezd. Děti nemusí mít s sebou žádné povlečení či spacák, v kempu i hotelích tyto náležitosti jsou. Rozhodně nezapomeňte mít s sebou uzavíratelnou lahev na pití, dále vlhčené ubrousky, plastovou či jinou nádobu na jídlo (upřesníme na webu), hygienické potřeby (nezapomeňte – ve Francii hodně drahé), plavky, ručníky (lépe rychleschnoucí), opalovací krém s vyšším faktorem, obuv na pláž i k bazénu, sportovní obuv, slušné oblečení na výlety, jeden menší batůžek (výlety – na pití, jídlo, převlečení, plavky, ručníky), vhodná je i termoska. V červnu očekáváme velmi přívětivé počasí, oblečení by mělo být tedy spíše do veder… Na cestu do autobusu doporučujeme tepláky, polštářek na opěradlo, mnohdy nechyběla ani deka. V případě výletů je nutná pokrývka hlavy – na tu obvykle děti zapomínají a poté jde o problém. Neberte s sebou příliš věcí – autobus není nafukovací ?. V případě nutnosti lze oblečení v kempu nebo na hotelu vyprat.
Ke stravování. Jak bude organizována strava v prvních dnech (Menton, Monaco, Cannes) bude domluveno s rodiči na schůzce před zájezdem. Počítáme s vaší pomocí – děti budou mít také zásoby z domova. V kempu a cestou zpět zajišťujeme kompletní stravování. Vždy bude zajištěno jedno klasické teplé jídlo (večeře), přes den se budeme řídit podle počasí (k obědu obvykle zeleninové, těstovinové i jiné saláty s pečivem, polévka apod.). Snídaně je řešena formou bufetu. Svačiny opět dle počasí. Většinu potravin nakupujeme ve Francii, ceny jsou přibližně o jednu třetinu vyšší než u nás. Náklady za stravu jsou řešeny sponzorským příspěvkem. Jídla bude v každém případě dostatek!
Ubytování – skupiny. Obvyklý problém na zájezdu, kde se budeme muset obrnit trpělivostí… Zde si děti musí uvědomit, že si nemohou dovolit vybírat spolubydlící na 100 %. V kempu jsme ve skupinách po 6 až 8 dětech, chlapci pochopitelně ubytováni samostatně. Bydlíme všude pohromadě, to byla hlavní podmínka ubytování. Na webu chds.cz budou opět podrobnosti. Mnohé informace k ubytování jsou již na FB – CHDS. Vybavení kempu je klasické, nechybí sportoviště a herny, bazény (i krytý), obchod, restaurace. Mobilní domy mají vnitřní sociální vybavení (WC a záchod), plně vybavenou kuchyň včetně mikrovlnné trouby atd. Hotely jsou klasické – sice jsou pokoje útulné, ale přesně na dobré přenocování.
Trasa zájezdu. Najedeme celkem cca 4 000 kilometrů. Nejprve ze středy na čtvrtek míříme z Chlumce na Cheb, dále v Německu přes Mnichov na hranice (Lindau) s Rakouskem (krátký úsek přes Lichtenštejnsko) do Švýcarka. Zde překonáme Alpy (tunel San Bernardino) a za Luganem už jsme v Itálii. Kolem Milána již budeme mířit k Ligurskému moři (Savona, Imperia, Sanremo). V poledních hodinách překonáme italsko-francouzskou hranici a budeme v první destinaci, malebném městě na Riviéře, Mentonu (celkem 1 200 km). Podrobnosti včetně návštěv Monaka a Cannes opět budou na webu chds.cz. V sobotu pojedeme z Mentonu směrem na Nimes, Montpellier, Béziers a Perpignan do místa hlavní destinace (vzdálenost 500 km) – ideální kemp Camping le Mar Estang v Canet-en-Roussillon. Zde budeme do dalšího pátku včetně výletu do Barcelony (200 km) a koncertní činnosti. Cesta zpět začne v pátek ráno, kdy odjedeme do Paříže (800 km). Po přenocování v hotelu (opět bude na stránkách chds.cz) je v sobotu plánována prohlídka Paříže. Večer odjedeme na poslední úsek zájezdu – cestu z Paříže domů do Chlumce (Remeš, Méty, Frankfurt, Drážďany – 1 100 km). V neděli v poledne jsme dle plánu doma ?.
Zabezpečení dětí během zájezdu. Prvořadá záležitost každého výjezdu CHDS. Pochopitelně nechybí proškolení vychovatelé (též z řad členů CHPS), dále zdravotnice, kuchař. Ubytovací zařízení jsme vybírali tak, aby děti bydlely pohromadě (pokoje nebo mobilní domy vedle sebe), společně s busem jede i jeden automobil k případné návštěvě lékaře, nákupům apod. Destinace jsme vybírali tam, kde je momentálně nejvyšší míra ochrany (Monako, Barcelona, Paříž). I místa v destinacích jsme zvážili podle míry atraktivity a bezpečnosti (Monacké knížectví, Sagrada Familia, Park Güell, Montserrat, Eiffelova věž, Notre Dame, Vítězný oblouk, katedrála Sacré-Cœur). Všechna místa, kde je určitá míra rizika, „obloukem“ míjíme. Během cesty autobusem jsou pochopitelně zastávky na odpočívadlech, které díky dětem budou častější než u ostatních zájezdů. Rozhodně nikam nespěcháme, trasa je vhodně rozložena – vše v klidu! Rovněž nejvyšší počet „účastníků zájezdu“ – 40 – (30 dětí) přispěje k větší jistotě.
Děti s sebou povezou i techniku… mobilní telefony, případně tablety nebo též fotoaparáty. O zabezpečení těchto věcí se s vámi, rodiči, domluvíme. Děti pochopitelně (asi nejvíce) zajímá, jaké bude moře, zda je pizza, hamburger a Wifi… Pláž je písčitá, moře zabezpečené, zprvu mělké – z jedné strany kempu na otevřeném moři, z druhé strany v zátoce. Wi-Fi je k dispozici i během cesty, ve Francii máme i soukromé připojení, podobně jako na posledním zájezdu do Cannes. A k potěše dětí – hamburger i pizza jsou snad všude, jen ta cena není nejmenší… Členové sboru raději obdrží i malý slovníček základních pojmů ve francouzštině a španělštině se správnou výslovností. V nejbližších dnech děti obdrží důležitý dotazník – zde bude také náležité poučení o GDPR.
Jsme rádi, že se podařilo po několikaměsíčním úsilí dotáhnout zahraniční cestu CHDS jak po stránce organizační, tak i finanční. Velké poděkování patří i našim českým přátelům ve Francii i partnerským sborům. Domnívám se, že se děti i dospělí účastníci dalšího koncertního zájezdu CHDS mají nač těšit.
Josef Říha